Almanya’da eğitime hazırlık

Bu yazımda Almanya’da okumaya karar vermiş öğrencilere bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım, bu konu aslında işin tam anlamı ile başlangıç noktasıdır. Adım adım sağlıklı bir bilgi sahibi olmadan çıkılan ‘macera’ sizi ve ailenizi hayal kırıklığına uğratabilir.  Duymak istediklerinizi belki duyamayacaksınız ama bir ata sözümüzün dediği gibi ‘Yazın abanı al, kışın ister al ister alma!’ 🙂

Bu yol hem maddi hem de manevi olarak güçlü durmanız gereken bir yolculuk, genel itibari ile maddi yükler ailenin üzerinde olduğu için bu konuda onlarında ciddi bilgi sahibi ve hesabını iyi yapması gerekiyor. Bu hazırlık öğrencinin tamamen kendi tercihine bağlı olarak bireysel yapılabileceği gibi , ciddi bir danışman şirket eşliğinde de yapılabilir. Benim anlatacaklarım tamamen bireysel yolu izleyecek olan öğrencilere yöneliktir.

Bu bilgilerin doğruluğu tamamen benim Almanya eğitim sürecimde karşılaştıklarım ve yaşadıklarım göz önüne alınarak okunmalıdır, aksi takdirde bir kesinliği olan bir yazı değidir, kişilere göre değişkendir.

Ben aslında bu konuyu üç başlıkta toparlayıp yazmaya çalışacağım;

1- Bilgi Toplama
2- Dil kursu veya üniversite işlemleri
3- Vize hazırlık ve Almanya’ya gidiş

Şimdi bilgi toplama başlığı ile başlayalım;

Bilgi Toplama

Öncelikle bu başlıkta verilen bilgiler ikiye ayrılacaktır. Bu da sizin Almanya’ya hangi amaçla gideceğinizle ilgili, sadece dil eğitimi mi yoksa dil eğitimi ve devamında üniversite eğitimi mi?

Eğer mesleki bir gelişim için veya başka her hangi bir sebepten Almanca öğrenme veya geliştirme amacında iseniz işiniz biraz daha kolay. Çünkü iş yükü ve vize süresi olarak üniversite işlemlerinden daha az stresli. Bu süreçte dil kursundan sonra dönmenizin büyük bir ihtimal olması süreci hızlandırıyor.

Bu süreçte hangi şehire gideceğinizi belirlemeniz çok önemli. Bu sizin çemberinizi daraltmanızı ve sonuca çabuk varmanızı sağlar. Aksi takdirde seçenekler içinde kaybolursunuz ve kafanız iyice karışabilir.

Sokakta üç kişiyi çevirseniz birisinin muhakkak Almanya’da bir akrabası vardır. Hal böyle olunca öğrencilerin şehir belirlemelerinde bu akraba, tanıdık, arkadaş vs… çok önem taşıyor. Burada kısa bir not olarak belirteyim, kesinlikle orada birinci derece yakınınız haricinde kimseye maddi manevi güvenerek yola çıkmayın. İstisnalar hariç büyük problemlere yelken açarsınız,bu konuda ilerde bir yazı yazacağım.

Neyse konumuzdan uzaklaşmadan şehir belirlendikten sonra kurs belirlenmeli ve kurs ile birlikte kayıt belgesi, sigorta (sigorta konusu çok önemli bunuda anlatacağım ilerde) ve konsolosluk için gerekli evraklar konusunda devamlı irtibatta olmanızı tavsiye ederim.

2- Dil kursu veya üniversite işlemleri

Dil kursu veya üniversite ve bazı zamanlarda ikisinin işlemlerini aynı anda yapmanız gerekebilir. Mesela bünyesinde bir dil kursu olan bir üniversiteden dil kursu kabulü aldıysanız o zaman üniversite bölüm işlemlerini ve kurs işlemlerini ayrı birimler yürüttüğü için iki farklı birim ile itribat halinde olmanız gerekir.

Kurs kabul belgeleri genel itibari ile kursun ön ödemesi yapıldıktan sonra alınır, kalan kısmını genelde oraya giderseniz ödersiniz.
Kurs kayıt belgeleri veya universite kabul belgeleri için genel itibari ile E-posta ile işlemler yürütülür ama benim tavsiyem bunun yanında telefon ile de takip etmektir, zira çoğu zaman e-postalara cevaplar gecikebilir ve hatta hiç cevap gelmeyebilir.

Aslında kayıt işlemleri çok basittir. Yapmanız gereken kursun ön ödemesini yapmaktır. Üniversiteden bağımsız bir kurs kaydınız varsa bu süreç daha da hızlı olacaktır.  Bunlar özel kurslar olduğu için kazanacakları para söz konusu olduğundan sizinle olan ilgileri de daha iyidir 🙂

Ama konsolosluk kurs konusunda dikkatlidir, yani her kursu kabul etmezler, En az haftalık 18 saat eğitim veren kurslar olmak zorundadır.
Kurslara ne kadar uzun süreli kayıt yapılırsa vizede şansınız o kadar fazladır.

Almanya’da VHS – Volkshochschule – (Halk Eğitim Merkezi) kursları eğitim için yeterli görülmemekte ve vize şartını yerine getirmemektedir, dikkat edin fiyat olarak ucuz olabilir ama bu kursların amacı başkadır.

Almanya Konsoloslukları vize konusunda evrakların – özellikle üniversite ve kurs kayıt belgeleri – internetten çıktılarını da kabul ederler, yani postada zaman kaybetmenin anlamı yok. Ama bizim garantörlik belgesi dediğimiz Verpflichtungserklärung belgesinin orjinalini görmek isterler. Buna dikkat etmek gerekir.

Belgenizi aldıktan sonra vize için gerekli olan bir belgeyi daha halletmiş olursunuz, muhakkak kurs kaydını yaparken Kurs Katılım Koşullarını iyice okuyun ve anlayın;

  • Cayma hakkınız
  • Kurs ertleme şartları
  • Ödeme şartları ve kesintiler

gibi konuları iyice anlayın ve mümkün olduğunca bunlara uyun, aksi takdirde tarihleri kaçırırsanız vs. kursunuza katılma hakkını kaybedeceğiniz gibi, paranızı da kaybedebilirsiniz.

3- Vize hazırlık ve Almanya’ya gidiş

Vize hazırlık aşamasına gelmeden evraklarınızın hazır olduğundan emin olun,

  • Üniversite şartlı kabul belgesi ve(ya) kurs kayıt belgesi
  • Sigorta belgesi
  • Garantörlük belgesi veya Bloke hesap detayı

belgelerinin dışındaki belgeler genelde sizin elinizde olan ve Türkiye’den temin edebileceğiniz belgelerdir. Zaten IDATA’yı aradığınız zaman size bütün evrak listesini detaylı bir şekilde E-posta ile göderecekler, burada dikkat edilmesi gereken konu, kursunuzun başlangıç tarihinden mümkün ise 3 ay öncesinden vize başvurusu yapmak için randevu almaya çalışın. İşlemler uzun sürebilir ve bu aşamada kurs tarihlerini kaçırabilirsiniz.


Bu konu aslında o kadar detaylı ki, yazamadığım çok şey oldu, mümkün olduğunca sorularınıza yanıt vereceğim…