• 13 Şubat 2016
  • By Ahmet Canalp
  • Almanya Eğitim
  • TestDAF nedir? için yorumlar kapalı

TestDAF nedir?

TestDaF Hakkında

TestDaF açılım olarak “Test Deutsch als Fremdsprache / Test of German as a Foreign Language” dilimizde ki karşılığı ise ‘Almanca Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’ olarak geçmektedir. Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar veya Yüksek Lisans / Doktora yapmak isteyen akademisyenler veya eğitimin dışında en azından dünya çapında Almanca dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyanlar için yapılan bir sınavdır. Almanya – Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü bünyesinde geliştirilen ve merkezi şekilde hazırlanan sınav, yaklaşık 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından sınava girmek isteyen adaylara sunulmaktadır. Merkezi hazırlanan bir sınav olduğu için nerde olursanız olun aynı sorularla karşılaşırsınız. Sınav sonucunda aşağıdaki 3 seviyeden birini yakalamış olmanız gerekmektedir.

TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Yukarıdaki dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir.

Sınavın İçeriği

Okuma Anlama – Toplam 30 maddeli 3 okuma metni, süre: 60 dk.

Adayın bu bölümde konusu ve dili yüksekokulla bağlantılı olan metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Aday okuma parçasının tümünü veya ayrıntıyı aynı zamanda doğrudan ifade edilmemiş bilgileri anlamayı gerektiren soruları yanıtlayacaktır. B bölümde zorluk dereceleri, soru şekilleri ve türleri birbirinden farklı üç okuma parçası vardır. (Öğrenim hayatı ile ilgili kısa parçalar, gazete ve dergi yazıları).


Dinleme Anlama – Toplam 25 maddeli 3 dinleme metni, süre: yaklaşık 40 dk.

Adayın bu bölümde konusu ve dili yüksekokulla bağlantılı olan duyduğu metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Üç dinleme metni vardır. Yüksekokuldaki günlük yaşamla ilgili bir diyalog, üç dört kişi ile yapılan bir radyo röportajı, bir konferans veya uzman röportajı. Bu metinlerin zorluk dereceleri ve soru türleri birbirinden farklıdır. Sorular metnin tümünün veya bir bölümünün, doğrudan ifade edilmeyen bilgilerin anlaşılıp anlaşılmadığını ölçer.


Yazılı Anlatım – 1 bölümlük yazma soruları, süre: 60 dk.

Bu bölümde aday belirli bir konuda birbiriyle bağlantılı ve açık ifade edilmiş bir metin yazabildiğini göstermelidir. Metinin birinci bölümünde bir grafik veya tablonun istatistik verileri açıklanır. İkinci bölümde bir konu hakkında görüşler açıklanır.


Sözlü Anlatım –
7 bölümlük konuşma soruları, süre: yaklaşık 30 dk.

Bu bölümde aday yüksekokulda çeşitli durumlarda sözlü ifade yeteneğini gösterir. Sınavın bu kısmında farklı zorluk derecesinde yedi tane cevaplandırılması gereken bölüm vardır. Burada Almanya’daki yüksekokul yaşamından size belirtilen durumlarla ilgili bir davranış sergilemeniz beklenir. Örneğin; yüksekokul öğrencilerinin konuşmasına katılmak, bir konuda düşüncelerini açıklamak veya varsayımlarda bulunmak.

Sözlü anlatım bölümünde istenilenler kaset veya CD’den dinlenir. Dinlerken söylenenleri aynı anda soru kitapçığından okuyabilirsiniz. Yanıtlarınız tarafınızdan kasete veya CD’ye kayıt edilir.

Kimler TestDaF sınavına katılabilir?

  • İyi ve ilerlemiş seviyede Almanca bilgisine sahip olanlar ve bu seviyelerini farklı biçimde test etmek isteyenler
  • Almanya’da yükseköğrenim görmek isteyenler.
  • Ülkelerinde Almanca bilgisini belgelemek isteyen Üniversite öğrencileri
  • Almanya’da bir yüksekokulda akademik çalışma yapmayı düşünen ve dil düzeylerini test etmek veya belgelemek isteyen bilim insanları.

 

TestDaF sınavına hazır olup olmadığınızı sınamak etmek istiyorsanız TestDaF-Enstitüsü’nün Web sitesindeki Seviye Belirleme Sınavını yapabilirsiniz ve 10 dakika içinde Dil Seviyenizle ilgili yaklaşık bir sonuca ulaşabilirsiniz.
Eğer ki yabancı dil eğitiminizin en başındaysanız TestDaF sınavı başvurusu için biraz daha sabretmeli ve Almancanızı geliştirmelisiniz.

 

TestDaF sınavına nasıl hazırlanabilirim?

TestDaF sınavına farklı yollardan hazırlanabilirsiniz. Kendi kendinize öğrenerek, mesela (www.deutsch-uni.com) adresinden çevrimiçi, dil kurslarında veya bir Tandem arkadaşı ile. Bu konuda daha çok bilgi edinmek isterseniz lütfen bizimle iletişim kurunuz. Size uygun kursları ve seçenekleri değerlendirelim.

Ne zaman ve nerede TestDaF sınavı yapılmaktadır?

Bu sınava ülkenizdeki lisanslı bir Test merkezinde veya Almanya´da bulunan 170 Test merkezinden birinde katılabilirsiniz. Sınav yılda birkaç kez yapılmaktadır. Sınav tarihleri TestDaF-Enstitüsü´nün Web sayfasında ve test merkezinizde duyurulur.

*Sınav ücreti sınava girilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Sınav merkezlerinden sınav ücretini öğrenebilirsiniz.

Ne zaman ve nasıl başvuruda bulunmalıyım?

TestDaF sınavına internet üzerinden başvuruyorsunuz: www.testdaf.de. Orada sınava katılmak istediğiniz ülkeyi, şehri ve sınav merkezini seçiyorsunuz. Sınav başvuruları sınav tarihinden yaklaşık dört hafta önce başlar ve dört hafta sürer. Sınav başvuru tarihi süresince sınav başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Bu durumda sınav ücretinin %15’ine kadar olan bir meblağ işlem harcı olarak kesilir. Sınav başvuru tarihleri bittikten sonra sınav başvurunuzu sildirirseniz ücret iadesi yapılmaz.
Sınav sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Sınav dan 6 ila 8 hafta sonra Test merkezi sizi sınav sonucunu bildirmektedir. Tarafınıza gönderilecek sınav sonucun arka sayfasında girdiğiniz sınavdaki her bölümle ile ilgili başarınızı anlatır bir ifade vardır. Bu açıklama size dil yeterliliğinizi değerlendirmenizde bilgi verir.

Yazının hazırlanmasında www.TestDAF.de sayfasından faydalanılmıştır.